ХРВАТСКА – ИТАЛИЈА 1:1 Хрватска е на прагот да испадне од ЕП

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Репрезентацијата на Хрватска ремизираше со Италија 1:1 во последното коло од групата Б на Европското првенство. Така тој со два освоени бода завршува на третото место во групата и само во теорија има надеж за пласман во осминафиналето. Хрватска водеше од 55. минута со голот на Лука Модриќ, но во осмата минута од судиското надополнување, односно во последниот напад на натпреварот, Матија Закањи ги шокираше избраниците на Златко Далиќ и погоди за Италија да помине.

Како може Хрватска да помине сега?
Хрватска може да помине само како една од четирите најдобри третопласирани селекции, но за тоа треба да израмни неколку резултати. Во вторник Англија мора да ја победи Словенија со најмалку три гола разлика, а Данска Србија. Потоа, во среда, Турција треба да ја победи Чешка, а Португалија ја победи Грузија.

Италија е подобра во првото полувреме
Хрватска прва се закани. Во петтата минута Лука Сучиќ прекрасно шутираше со левата нога од околу 20 метри, но тоа го одбрани Џанлуиџи Донарума. Во останатиот дел од полувремето топката почесто беше во нозете на хрватските фудбалери, но Италијанците беа поопасни.

Матео Ретеги имаше добра шанса во 21. минута, но неговиот удар со глава од блокадата на Јошко Гвардиола излезе во корнер. Најголемата шанса Италијанците ја создадоа шест минути подоцна, кога Алесандро Бастони на пет метри по центаршут беше целосно сам, но Доминик Ливаковиќ со фантастична одбрана го прекина неговиот обид.

Модриќ го промаши пеналот и веднаш се откупи
Хрватска многу порешително и поагресивно го започна вториот дел, а за тоа беа наградени со пенал во 53. минута. Андреј Крамариќ шутираше, а Давиде Фратези со рака го блокираше неговиот удар. Откако ја прегледа лентата, судијата Дени Меккели покажа на белата точка. Модриќ ја зеде топката, но Џанлуиџи Донарума го одбрани неговиот удар.

Сепак, Модриќ брзо ја надополни грешката и во следната минута погоди за водство. Лука Сучиќ нафрли од десната страна, а Анте Будимир одлично се снајде пред голот и упати удар кој го блокираше Донарума. Модриќ беше прв на одбиената топка и ја заби топката во мрежата.

Италијанците доминираа по голот на Хрватска и погодија во 98. минута
По примениот гол Италија почна да игра многу поофанзивно и постепено пожестоко го напаѓаше хрватскиот гол. Следуваа опасни ситуации, но хрватската одбрана успеа да ги преживее сите. А потоа во 98. минута – шок.

Стоперот Рикардо Калафиори започна напад од бековската линија и го најде осамениот Закањи на левата страна, а тој од работ на шеснаесетникот шутираше од првиот допир и погоди со неодбранлив удар за 1:1, по што судијата веднаш повика крај на играта.