Мбапе постигна пет гола – ПСЖ во осминафиналето од Купот победи 7:0

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН убедливо со 7:0 победи против УС Пеј де Касел, екипа од шестата фудбалска лига и се пласираше во осминафиналето од Купот на Франција. Одлична партија одиграа Килијан Мбапе кој постигна пет гола и асистираше уште еден и Нејмар стрелец на еден гол и две асистенции.

Малолетниот ривал не упати ниту еден удар кон голот на францускиот шампион во првиот час од натпреварот, а тоа успеа еднаш да го направи до крајот на судењето. Во исто време, очекувано, ПСЖ ја презеде контролата врз играта од првата минута, доминираше во посед на топката (59 проценти) и често се закануваше на мечот одигран во Ленс. Тој упати вкупно 25 шута, од кои 13 кон противничкиот гол.

Одлични бројки од Мбапе и Нејмар

Мбапе дополнително го зголеми својот учинок оваа сезона и сега изгледа вака – одигра 24 натпревари, постигна 25 гола и асистираше на шест од нив. Нејмар одигра исто толку натпревари. Тој постигна 16 и асистираше на 15 од головите на ПСЖ оваа сезона.

Мбапе постигна хет-трик во простор од 11 минути, од 29. до 40., а во истиот период од натпреварот погоди и Нејмар. Со 4:0 отидовме на одмор. Во 56-та Мбапе погоди по четврти пат, за 6:0 беше прецизен Карлос Солер во 64-та, а потоа во 79-та Мбапе погоди петти за конечни 7:0 и пласман на ПСЖ меѓу најдобрите 16 во натпреварувањето. .