СЛОВАЧКА – УКРАИНА 1:2 Украина со пресврт ја постигна првата победа на ЕП

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

УКРАИНА ја совлада Словачка со 2:1 во Дизелдорф во второто коло од групата Е на Европското првенство. Избраниците на тренерот Франческа Калцоне поведоа со голот на Иван Шранц, израмни Микола Шапаренко, а Роман Јаремчук и донесе пресврт на Украина на крајот од мечот.

Словаците во првото коло изненадувачки ја победија Белгија (1:0), но сега се поразени и имаат три бода по две кола. Украина го отвори турнирот со тежок пораз од Романија (3:0). Романија, Словачка и Украина моментално се изедначени по бодови, а Белгија е на нула, со тоа што Белгијците и Романците својот натпревар од второто коло го играат в сабота од 21 часот.

За потсетување, од секоја група напредуваат двете најдобри репрезентации, а во осминафиналето ќе се пласираат и четири од шесте најдобри третопласирани селекции.

Словачка започна фантастично и поведе

Словачка фантастично го отвори натпреварот. Првата шанса ја имаше Лукас Хараслин, кој во десеттата минута слезе по левата страна, со лажни удари исфрли неколку противници, а потоа изби во првиот корнер. Сепак, голманот Анатолиј Трубин беше подготвен и убаво ја сопре топката на патот кон мрежата. Неколку секунди подоцна, Шранц погоди волеј од тежок свиок, а Трубин повторно добро го затвори првиот свиок.

Словачкиот притисок продолжи со слободен удар на Дејвид Хенк во 17. минута, на што Трубин уште еднаш беше подготвен. Сепак, по серијата одлични интервенции, неколку секунди подоцна прими гол. Словаците уфрлија незгодна, висока топка во шеснаесетникот, а Шранц со глава ја упати во мрежата. Тоа беше негов втор гол на турнирот откако постигна гол за да слави против Белгија во првото коло.

Украинците се разбудија по првичниот притисок од Словаците. Првата голема шанса избраниците на тренерот Серги Ребров ја имаа во 34. минута, кога Олександр Тимчик од десната страна ја погоди стативата, по што акцијата беше прекината поради наводна задна страна.

Олександр Зинченко, пак, во 43. се обиде да го изненади Мартин Дубравка, но голманот на Словачка беше подготвен да шутира во блискиот агол од слободен удар. На одмор заминавме со 1:0.