АВСТРИЈА – ФРАНЦИЈА 0:1 Франција победи со автогол, се повреди Мбапе

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Репрезентацијата на Франција ја победи Австрија со 1:0 во првото коло од групата Д на Европското првенство. Единствениот гол на натпреварот беше автогол на Максимилијан Вобер во 38. минута. Лоша вест за светските вицешампиони е повредата на Килијан Мбапе, кој мораше да ја напушти играта поради крварење од носот.

Франција почна доминантно, но не создаде 100% шанса во првото полувреме. Австријците промашија гол во 37. минута. Марсел Сабицер испушти центаршут од левата страна за Кристоф Баумгартнер, кој сам шутираше пред Мајк Маињан, но неговиот удар го одбрани францускиот голман.

Автогол и промашени голови
Една минута подоцна Франција поведе со автогол. Мбапе ја скрши десната и го дриблаше Филип Мвен. Нафрли на средината, каде Вобер несреќно и несмасно ја смести топката во сопствената мрежа.

Во вториот дел Австрија одигра добро, но не можеше да постигне гол. Французите се повлекоа и чекаа можност за контранапад. Најдобар, сто проценти, беше Мбапе во 55. минута. Ја претрча целата одбрана на Австрија и излезе пред голманот. Тој шутираше и го промаши целиот гол.

Најдобриот играч на Франција мораше да ја напушти играта пред крајот на натпреварот. Ја удри главата во рамото на Кевин Денс и од носот почна да крвари. Лекарите не можеа да го спречат тоа, па Мбапе мораше да излезе, а на негово место дојде Оливие Жиру, кој пропушти уште една стопроцентна шанса во самиот финиш на натпреварот.

Холандија и Франција имаат по три бода во групата Д. Холанѓаните ја победија Полска во неделата со 2.1. Во петок од 21 часот се игра дербито од оваа група – натпреварот помеѓу Холандија и Франција. Пред тоа од 18 часот играат Полска и Австрија.