ХОЛАНДИЈА – ФРАНЦИЈА 0:0 Фестивал на промашувања во дербито на денот на ЕП

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Холандија и Франција одиграа 0:0 во дербито од групата Д во Ред Бул Арената во Лајпциг. Двете селекции имаат по четири бода пред крајот на групната фаза. Третопласирана е Австрија со три, а Полјаците немаат бодови. Во последното коло ќе играат Франција и Полска и Холандија и Австрија.

Франција во натпреварот против Холандија влезе без Килијан Мбапе, кој се здоби со скршеница на носот на првиот настап на ова еуро. Најопасниот француски напаѓач имаше подготвена маска, во случај Дидие Дешамп да почувствува потреба да го внесе во игра, но тоа не се случи.

Откако Французите ја совладаа Австрија во првото коло, а Холанѓаните ги совладаа Полјаците, двете селекции би можеле да се задоволат со поделба на бодовите, што би ги оставило во добра позиција за пласман во осминафиналето во пресрет на последното коло. Сепак, уште од првата минута беше очигледно дека ниту Роналд Куман ниту Дидие Дешамп немаат калкулации.

Фантастичен почеток на играта

Така Џереми Фримпонг веќе беше блиску до гол во првиот холандски налет. Холанѓаните го искористија малку полежерниот пристап на француските играчи од средниот ред, земаа една топка во опасната зона, а Фримпонг се упати кон шеснаесетникот. За среќа на Французите, Тео Ернандез успеа да го стигне и да спречи помоќен удар. Но, топката отиде кон мрежата, а Мајк Маињан го вложи последниот напор да го спречи голот.

Французите не чекаа долго за својата прва можност. Тоа не беше планирана акција во 4. минута, но Антоан Гризман реши да ја тестира будноста на холандскиот голман Барт Вербруген со удар од околу 25 метри, кој со ефектна парада ја исфрли топката преку гредата.

Најдобрата шанса за гол ја имаа Французите во 14. минута. И не еден туку два. Маркус Турам со одлична задна пета го испрати Адриен Рабиот во шеснаесетникот, а тој самиот се упати кон голот на Холандија. Меѓутоа, наместо да ја започне егзекуцијата од околу 10 метри, Рабиот реши да му додаде на Гризман, кој беше уште поблиску до голот. Сепак, овој се заплетка и не успеа ниту да испрати шут.

Гризман промаши

Само 20 секунди подоцна, Гризман шутираше уште една шанса. Холандската одбрана го промаши Н’Голо Канте на левото крило и заборави на Гризман во срцето на шеснаесетникот. Подавањето беше идеално, но ударот на Гризман беше непрецизен и топката помина покрај стативата.

Две минути подоцна, Коди Гакпо се нафрли по левото крило на Холандија, измами еден, потоа друг одбранбен играч и ослободи простор за удар со левата нога на 17-18 метри. Го шутираше спротивниот долен агол, но Маињан повторно имаше одлични рефлекси и одлично одбрани.

Уште двапати Французите до крајот на спорното прво полувреме успеаја да добијат шанса за гол. Во 28. минута Маркус Турам го избегна задниот дел и се упати кон голот на Холандија. Дојде на десетина метри од Вербруген, кога реши да шутира. Тоа го направи моќно, но не доволно прецизно, па холандскиот голман не мораше да интервенира.

Во 43. минута Антоан Гризман доби уште еден употреблив центаршут на 11 метри аут, но неговиот удар со глава беше слаб за да се закани на Вербруген, кој лесно ја собра топката.

Второто полувреме не започна така динамично како на почетокот на натпреварот, но Французите се појавија како подобра и поактивна екипа. Создадоа неколку ветувачки ситуации во првите 20 минути, но ударот на Турам во 60. минута и на Чуамени во 63. минута не беа прецизни.

Во 65. минута Антоан Гризман повторно имаше одлична можност. Французите во три додавања ја надиграа одбраната на Холандија и на овој натпревар го оставија својот капитен сам против холандскиот голман.

Поништен гол на Холандија

Четири минути подоцна, во средината на француската офанзива, Холандија постигна гол. Коди Гакпо беше истакнато име во создавањето на шанса за Мемфис Депај, чиј удар заврши во блок.

Чави Симонс беше на одбиената топка и ја испрати од првиот до долниот лев агол од голот на Франција. На тревникот и на портокаловиот дел од трибините започна славје, но набрзо беше прекинато од помошниот судија кој го подигна знамето сигнализирајќи го задниот терен.

Во него беше соиграчот на Симонс, Дензел Дамфрис, покрај кого топката помина и заврши во мрежата. Долго време требаше да се провери во ВАР-собата, во која заклучија дека Дамфрис му се вмешал на францускиот голман Маињан и со тоа ја откажал прославата на Холанѓаните. Следуваше нешто подобар период во играта на холандската репрезентација, но немаше конкретни закани.

Французите во последните десет минути од дуелот уште еднаш ја контролираа топката, ја ставија на тест одбраната на Холандија, но и не успеаја да најдат играч кој на крајот ќе го има победничкото решение. Натпреварот беше подобар отколку што покажува конечниот резултат, но на крајот никој не беше разочаран.

Репрезентацијата на Хрватска за три дена на истиот стадион ќе го одигра решавачкиот натпревар за пласман во осминафиналето против Италија. На избраниците на Далиќ не смее да им се случи да останат без гол, бидејќи во тој случај настапот на ова евро ќе биде завршен.