На натпреварот помеѓу Германија и Шкотска видовме новост во однос на ВАР, навивачите воодушевени

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Германија ја декласираше Шкотска со 5:1 на отворањето на Европското првенство на минхенската Алијанц Арена. Домаќините на еврото беа пресилни за Шкотите и постигнаа три гола веќе во првото полувреме, во кое Шкотска остана со играч помалку. Во вториот дел Германците мирно го приведоа мечот до крај и седнаа на чело на групата А во која се уште Швајцарија и Унгарија.

Германија можеше многу поубедливо да слави против Шкотите. Гостите постигнаа гол без да упатат удар во рамката (Рудигер си постигна автогол), имаа многу шанси, а голот на Никлас Фулкруг беше поништен.

Интересна ситуација се случи во 25. минута, а тоа беше иновација на УЕФА во однос на ВАР.

Џамал ​​Мусиала беше соборен во шеснаесетникот, а судијата Клемент Турпин покажа на белата точка. Сепак, по интервенцијата на ВАР, тој ја промени својата одлука.

Новина е што судиската одлука беше образложена и прикажана на големиот екран на стадионот, па гледачите веднаш можеа да видат што се случило.

„Паналот е поништен. Прекршокот го направи играчот со број 11 на Шкотска надвор од шеснаесетникот“, пишуваше на екранот, а на социјалните мрежи фановите беа воодушевени од оваа иновација на УЕФА. Истата ситуација повторно се случи со поништениот гол на Фулкруг на крајот од натпреварот. Гледачите на семафорот можеа да видат дека голот на напаѓачот на Дортмунд е поништен поради задното поле.