РОМАНИЈА – УКРАИНА 3:0 Романците со голови до најголемото изненадување на ЕП

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ЧЕТВРТИОТ ден на Европското првенство во Германија го донесе најголемото изненадување на турнирот досега. Во првиот натпревар од групата Е Романија ја декласира фаворизираната Украина со резултат 3:0. Романците на тој начин ја забележаа најголемата победа во историјата на големите натпреварувања. Головите денеска ги постигнаа Николае Станчиу, Разван Марин и Денис Драгуш.

Украинците на почетокот на мечот навистина изгледаа како фаворити, ја држеа топката во своите нозе, притискаа и создаваа хаос пред романскиот гол главно преку Михаил Мудрик по левата страна, но Романците покажаа смртоносна ефикасност. Ја искористија првата грешка на Украинците.

Станчиу го постигна најубавиот гол на турнирот
Во 29. минута Романците со висок притисок го натераа на грешка Андриј Лунин. Украинскиот голман ја шутираше топката премногу ниско на страна, каде што беше пресретната од Ман и додаде во средината за Станчија, кој од првата линија шутираше од околу 25 метри и самите удри во вилите. Сезонскиот херој на Реал Мадрид, Лунин беше целосно немоќен.

Речиси исто толку убав беше и романскиот гол за 2:0. Во 53. минута со брза контра ја чекираа Украина. Топката по десната страна стигна до Денис Ман, кој почна да се подготвува за удар со левата нога, голманот ја отфрли топката од него, но Марин натрча и шутираше од 25 метри. Ударот од земја помина под раката на Лунин.

Само четири минути подоцна, Романците ги надиграа Украинците со комбинација од корнер од која Ман прими кратко додавање, втурна кон голот и го дриблаше голманот, а потоа нафрли пред голот каде Денис Драгус само ја внесе топката во нето. Во групата Е од 18 часот играат Белгија и Словачка.