ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА на Јужна Кореја напредуваше драматично на последниот ден од групната фаза. Пред последниот натпревар против лидерот во групата Португалија, Корејците имаа само еден бод и им беше потребна победа, а Гана, која имаше три бода пред последното коло, не славеше против Уругвај.

Така се случи бидејќи Уругвајците рутински ги победија Африканците со 2:0, но резултатот помеѓу Португалија и Јужна Кореја во 90. минута беше 1:1, што значеше дека заедно со Португалија продолжи и Уругвај. Корејците потоа поведоа преку Хванг Хи-Чан во првата минута од судиското надополнување и победија.

Корејците најверојатно одат во Бразил

Се изедначија со Уругвај на бодови, беа изедначени и според гол-разликата која во случајот на двете селекции беше нула, но Корејците имаа предност бидејќи постигнаа повеќе голови од Јужноамериканците. Натпреварот меѓу Уругвај и Гана се уште траеше и на Уругвај му требаше трет гол за да скокне на второто место, но тој не дојде.

Корејците, чиј меч веќе беше завршен, на мобилните телефони го следеа преносот од мечот меѓу Уругвај и Гана, а штом германскиот судија Даниел Зиберт свиреше, тие и навивачите почнаа еуфорично да слават.