БЕЛГИЈА – СЛОВАЧКА 0:1 Словаците во драма до изненадување, два гола на Лукаку се поништени

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

СЛОВАКИЈА изненадувачки ја победи Белгија со 1:0 во првото коло од групата Е на Европското првенство. Стрелец на единствениот гол беше Иван Шранц на отворањето на натпреварот. Беше тоа луд натпревар, во кој на Белгија, поточно на Ромелу Лукаку, и беа поништени дури два гола по прегледот на ВАР.

Словаците ја шокираа Белгија на воведниот меч

Белгија со одлична можност го отвори натпреварот веќе во третата минута, но Ромелу Лукаку на асистенција на Кевин Де Бруин од пет метри шутираше директно во голманот на Словачка Мартин Дубравка. Казната за таа огромна грешка и стигна на Белгија само четири минути подоцна.

Белгиските фудбалери направија катастрофална грешка во одбраната и ја загубија топката во сопствениот шеснаесетник. Стигна до Јурај Кука, чиј удар го одбрани Коен Кастелс, но Иван Шранц беше на одбиената топка и мирно ја доведе Словачка во водство.

Тој гол видно ја потресе Белгија, која изгледаше многу бледо во првото полувреме. Во 40. минута Словачка за малку ќе ја зголеми предноста. Потоа Кастилс го сопре волејот на Лукаш Хараслин со фантастична одбрана. Белгијците имаа ветувачка ситуација две минути подоцна преку Лукаку, но топката му избега во обид да го дрибла голманот.

ВАР поништи два гола за Белгија

Во вториот дел, Белгија сепак изгледаше подобро од првото, а во 56. минута ВАР им го поништи голот за израмнување. Лукаку беше во мало задно поле пред да го упати додавањето на Амаду Онана во мрежата од непосредна близина.

Белгија продолжи да создава прилики и по поништениот гол. Во 62. минута голот на Словачка го одбрани дефанзивецот Давид Ханко со расчистување на топката од линијата откако Јохан Бакајоко веќе го совлада Дубравка.

Словачката мрежа повторно беше затресена во 86. минута. Лукаку погоди на повратното додавање од Лоис Опенда, кој претходно направи убаво додавање по левата страна. Сепак, ВАР уште еднаш се јави и го повика турскиот судија Халил Умут Мелер да ја прегледа снимката. Мелер утврди дека Опенда играл со рака при примањето на топката и затоа го откажал и овој гол.

Словаците до крајот на натпреварот не и дозволија на Белгија повеќе големи шанси и со тоа стигнаа до големите три бода со кои се изедначија на врвот во групата со Романија. Во претходниот период и Романците изненадувачки ја победија Украина со 3:0.